Din 2012, scoala noastra s-a inscris in programul international ECOSCOALA-program ce este coordonat de Centrul CarpatoDanubian de Geoecologie, Bucuresti. Activitatile de protejare a mediului au fost de foarte multi ani, prioritati ale muncii educative desfasurate de dascalii din scoala noastra.

 

   Acum insa, fiind inscrisi in acest program, activitățile nostre sunt planificate, atent coordonate, evaluate si diseminate. In ultimii 2 ani, tema pe care noi am ales-o a fost ,,Curtea scolii,,.La inceput am avut drept obiectiv sa constientizam elevii de importanta unui mediu curat , acestia nu au mai aruncat la intamplare ambalajele ci in locurile amenajate. Ulterior am urmarit sa infrumusetam toate spatiile verzi ale scolii, astfel am desfasurt urmatoarele tipuri de activități:

 

– in fiecare primavera si toamna elevii impreuna cu cadrele didactice au iesit la curatenie:s-au strans gunoaiele si pietrele, s-a maturat si greblat;

– s-au plantat pomi si flori

-plantele au fost ingrijite: udat, plivit, afânat solul, palisat, taieri la trandafiri s.a.

 

  In afara de aceste activitati practice, am desfasurat si alte tipuri:

-colectare de deseuri electrice si electronice

-identificarea unor probleme de mediu si gasirea de solutii

-creatii literare si plastice pe teme eco-concursuri si expozitii

-parade ale costumelor eco

-dezbateri pe tema importantei reciclarii

-realizarea unui jurnal eco

-ecologizarea luncii raului Moldova.

 

   Diseminarea actiunilor noasre le-am realizat astfel:

 

-amenajarea panourilor Ecoscoala

-fotografii

-articole ale elevilor si cadrelor didactice in revista scolii-,,COLUMNA,, si in presa locala

– informari in cadrul careurilor cu elevii si in sedintele cu parintii

-s-au acordat premii elevilor cu rezultate deosebite.

 

  Vreau sa mentionez ca toti copiii scolii au fost implicati in acest program, inclusiv cei de la gradinita. As vrea sa va felicit pe toti cei implicati si sperantele noasre de a dobandi steagul verde sa se implineasca!

  Sunt bucuroasa ca in curtea scolilor noasre nu se mai vad tot felul de ambalaje de la alimente si ce am vazut recent, la ultima iesire a noastra in lunca Moldovei,m-a impresionat placut-NU AM GASIT GUNOAIE, CI IARBA SI ARBORI!  Trebuie felicitati si gospodarii din sat si administatia locala!

  Prin actiuni foarte simple putem sa ne creem un mediu cat mai placut si mai ales sanatos.

 

  Va prezentam cateva din fotografiile de la activitatile din acest an si  astept din partea voastra, idei sau apecieri.

 

 

                                              Director adj. Prof. IONELA IACOB

 

Festivitatea de acordare a Steagului Verde